Gyepszőnyeg vízsugárral

Egyre több igényes kerttulajdonos van hazánkban, akik szeretnének házuk, nyaralójuk körül szépen zöldellő, dús pázsitban gyönyörködni. Ezt leggyorsabban gyeptégla, ill. gyepszőnyeg lerakásával lehet megvalósítani, ez azonban a legköltségesebb módja a gyep létesítésének. Ha valaki ezt a technológiát választja, minimum 1500-2000 forint négyzetméterenkénti költséggel számolhat.

Mi egy viszonylag ritkán alkalmazott módszert szeretnénk figyelmükbe ajánlani, mely jelentős költségmegtakarítással jár. Ez a vízsugár segítségével történő füvesítés a gyepszőnyeg árának kb. 20 százalékáért elvégezhető. A kisebb költségnek azért "ára" van: arra, hogy kertje zöldellni kezdjen, a hőmérséklettől és a vízellátástól függően 1-2 hetet várni kell. (A fűmag csírázása 12-14 C° alatt nem indul meg.)

Akinek van türelme ezt az időt kivárni, nem fog csalódni, a kikelő fű rövidesen sűrű, dús lesz. A gyors keléshez elengedhetetlen az, hogy a talaj felső néhány centiméteres rétege folyamatosan nedves legyen. Legmegfelelőbb, ha a kertbe automata öntözőrendszert telepítünk a növényültetési, füvesítési munkák előtt. Ez a későbbiekben is sok időt takarít meg számunkra, mert a Kárpát-medencei éghajlat alatt szép pázsitot csak rendszeres öntözéssel tudunk fenntartani. Akinek van, vagy volt már valaha kertje, ezt megtapasztalhatta.

A szép gyepre közismert példaként gyakran a Nagy Britanniában található gyepeket említik. Jelentős különbség van azonban a két ország éghajlata között. Magyarországon a napsütéses órák száma kétszerese, az éves átlagos csapadékmennyiség pedig csak a fele az Angliainak.

Sokan elkövetik azt a hibát, hogy ezt nem veszik figyelembe. Mikor kész a kert, akkor szembesülnek azzal, hogy a tömlővel való locsolás a nyári száraz hetekben esetleg órákat vesz el minden napjukból. Utólag már nehezebb és költségesebb is az öntözőrendszert beépíteni, mert a már meglévő gyepet kell felszabdalni, valamint gyakran útban lévő cserjéket, fákat kell kiszedni helyükről.

A vetés utáni hetekben tehát a gyors kelés érdekében gyakran (napi 5-6 alkalommal), kisebb adagokkal öntözni kell!

A füvesítéshez teljesen előkészített területre van szükségünk. Az előkészítés során a következő munkafolyamatokra lehet szükség:

Gyommentesítés

Egynyári gyomok esetén elegendő a mechanikai gyomirtás, vagyis a terület felrotálása ill. kapálása. Ennek elvégzése után a gyomok maradványait le kell gereblyézni a területről. Amennyiben évelő gyomoktól fertőzött a terület (pongyola pitypang, tarack, lóhere, folyondár szulák stb.) elengedhetetlen a vegyszeres gyomirtás. Ezeknek a növényeknek a gyökerei még a 20-30 cm vastagságban elterített termőföldrétegen is áthatolnak, ezért mielőtt erre sor kerül, mindenképpen érdemes a gyommentesítést elvégezni. A kikelt fűből már nehezebb az eltávolításuk, az egyszikű gyomoké (tarack) pedig a fű elpusztítása nélkül egyenesen lehetetlen.

Talajlazítás

Ez történhet a terület nagyságától függően ásással, ill. rotációs kapa használatával. Elegendő kb. a talaj felső 10 cm-es rétegét fellazítani. Frissen elterített kerti föld esetén ezt a munkát természetesen nem kell elvégezni, elegendő a gereblyével történő elegyengetés. A talaj finoman megmunkált, aprómorzsás legyen.

Talajtömörítés

A fellazított, elegyengetett talajt vissza kell tömöríteni olyan mértékben, hogy a talajon lépkedve a láb ne süllyedjen bele. Erre azért van szükség, mert egyrészt a fellazított, vagy frissen elterített talaj több centimétert ülepedni fog még és esetleg így alacsonyabb lesz a terepszint, mint ahogyan szeretnénk. Szükség esetén még teríthetünk rá néhány centiméter vastag földréteget ilyenkor. Másrészt a füvesítés elvégzésekor rá kell mennünk a talajra és nem lenne sem jó, sem esztétikus, ha mélyre süllyedt lábnyomok ?díszítenék" a területet. A tömörítés eszköze a sima henger, ezzel az eszközzel házilag is elvégezhető ez a munkafolyamat. Barkács áruházak, nagyáruházak kertészeti részlegeiben beszerezhető henger, melyet vízzel kell megtölteni, így eléri a kívánt súlyt ahhoz, hogy a munka elvégezhető legyen vele.

Ha mindezek megvannak, akkor következhet a füvesítés!

füvesítés
Házi kertek, kisebb területek füvesítésére alkalmas a HV-600-L típusú hidrovető gép.

A gép tartályába az alábbi anyagok kerül(het)nek:

- Fűmag. A talajtípustól, a kert tájolásától, az öntözési lehetőségtől, a megrendelő igényétől függően választhatjuk ki a megfelelő fűmagkeveréket.
- Víz. A fűmag kijuttatásának a közege, emellett a fűmag csírázását is megindítja.
- Mulcs. Papírrost alapanyagból készül. A keverékkel kijuttatva összefüggő bevonatot alkot a talajon. Védi a magot a kiszáradástól, valamint attól, hogy az öntözővíz foltokban összemossa. Megtartja a talajnedvességet, visszaszorítja a gyomosodást.
- Rögzítő. Természetes alapanyagú ragasztó, mely a keverék alkotóelemeit rögzíti egymáshoz.
- Tápanyag. A csírázás megindulásához, a gyökerek fejlődéséhez magas foszfortartalmú, vízoldható műtrágyát használunk.
- Záró rostanyag. Amennyiben meredek rézsűkön kell füvesítést végezni, ez az anyagot is a keverékhez adjuk. Ennek hatására kéregszerű, keményebb bevonatot kapunk, mely ellenáll a víz eróziós hatásának.
- Vízmegkötő anyag. Azokon a területeken alkalmazandó, ahol nem lehetséges a kelés szempontjából optimális mennyiségű vizet rendszeresen kijuttatni a vetés után.
- Színezőanyag. Igény szerint természetes alapanyagú festéket adhatunk a keverékhez, mely a területet azonnal zöldre festi. Az anyag néhány nap után színét veszti.
- Amykor. Vékony, vagy szerves anyagban szegény talajon alkalmazandó, gombákból álló készítmény. A fű gyökereivel kapcsolatot létesít, elősegíti a tápanyag- és vízfelvételt.
Működés közben a füvesítő gép tartályában folyamatos az összetevők keverése. Ennek kijuttatásával a munkát el is végeztük, a kelésig már csak az öntözésről kell gondoskodni.

Pontos árajánlatért kérem, hívja munkatársunkat: Lilik Judit (06 30) 330 3104