Útmutató a fák nyilvántartásához és egyedi értékük kiszámításához

Szerkesztette:

Szaller Vilmos
MFE Fakataszter és Faérték Szekció

Lektorálta:

Ócsvári Gábor
Dr Puskás Lajos
Dr Schmidt Gábor

Bevezetés

A zöldterületek meghatározó elemei a fás szárú növények. Előnyösen befolyásolják az épített környezet ökológiai viszonyait, kedvezően hatnak a település mikroklímájára, csökkentik a hőmérsékleti szélsőségek kialakulásának veszélyét, a szennyező anyagok és a por kiszűrésében is jelentős szerepet játszanak. Az asszimiláció révén csökkentik a CO2 koncentrációt és az állati (emberi) élethez nélkülözhetetlen oxigént bocsátanak ki. Mérsékelik a környezetre ható zaj és rezgésterhelést, védik a talajt, az épített műtárgyakat.

A fák az épített környezet monotonságát megbontják, a városi életteret természetközelibbé teszik, a lakott területeken kívül fontos szerepük van a rekultivációban is. A pihenés, rekreáció egyik legfontosabb eleme a természet. A zöldfelületen belül a fák szerepe a legmeghatározóbb, ezek a legértékesebb elemek. Egy lebetonozott tér közepén álló városi fa a hozzá kötődő élőlények tömegével már egy önálló ökológiai rendszert alkot.

Az önkormányzati zöldterületek ugyanolyan vagyoni javak, mint bármely más, a mindennapokban is vagyontárgyként kezelt elem, mint például egy ingatlan, vagy mezőgazdasági földterület. A fa jellemzője, hogy az elfoglalt földterület nagyságához képest többszörös a biológiailag aktív lombfelülete, amely a fajra jellemző méret eléréséig folyamatosan nő.

A fa által nyújtott „szolgáltatások” összességének értéke (nem ára!) van. A fák értékének kiszámítása az egyik legösszetettebb feladat, hiszen egy folyamatosan változó, élő organizmus értékét kell megadnunk, amelyhez sok szubjektív elem is tartozik. Nem hiszem, hogy bárki is vállalkozna arra, hogy egy pontos összegben meg merné határozni annak az oxigénnek az értékét, amit egy év alatt belélegzik, vagy ki merné jelenteni, hogy egy fa látványa pontos számmal kifejezve mennyit ér.

Ahhoz, hogy tisztában legyünk a ránk bízott tulajdon értékével, először ismernünk kell a fák méretét, mennyiségét, minőségét. Ezt a fakataszterben tudjuk rögzíteni. A meglévő adatok birtokában megközelítőleg ki tudjuk számítani az értéket.

Az informatika terjedésével egyszerűbbé vált az adatkezelés, az adatok frissítése nem okoz problémát. Egy táblázatkezelő program képes az alap számítási műveletek elvégzésére, de egy adatbázis kezelő program már jóval szélesebb adatkezelést tesz lehetővé.

A fejlett technikának köszönhetően ma komplex nyilvántartó rendszerek kezdenek elterjedni, amelyekben az ingatlanok, a közművek, zöldfelületek térképi nyilvántartása mellett leíró adatok is rendelkezésre állnak.

A jó kataszterprogram egyik legfőbb előnye, hogy az irányított egyedi vagy csoportos tulajdonságokra történő szűrésekkel azonnali képet kapunk az egyes fák, facsoportok, területek, vagy akár a teljes faállomány bármely adatáról.

Ma már több fakataszter program van piacon, azonban ezek többsége nem nyújt teljes körű szolgáltatást. A fakataszter egy része a zöldterületi kataszternek, így célszerű olyan programot alkalmazni, amely rugalmasan bővíthető, adatbázisa az igényeknek megfelelően átalakítható.

Mivel sokféle módszer létezik mind a fakataszter létrehozására, mind a faértékszámításra, jelen kiadványban ajánlást teszünk a magyar viszonyoknak leginkább megfelelő kataszter létrehozására és a faértékelő rendszer kialakítására.

Útmutató a fák nyilvántartásához és egyedi értékük kiszámításához - letöltés (.pdf)