A palánta

Nem késlekedhetünk a palántaneveléssel, mert május elején el kell ültetni. Ládában neveljük, meleg helyen, ahol legalább 20 Celsius körül van a hőmérséklet és fény is van.

Olyan edényre van szükség, amelynek lyukacsos az alja és az öntözéskor felesleges csapadék ki tud folyni, s nem pang az edényben.

A táptalajt gondosan elő kell készíteni. Én jó kis erdőföldet keverek össze érett istállótrágyával. A felső rétegre alginitet szórok, ami segíti a hajtatást, a földet langyos vízzel öntözzük meg.

A földet tömörítsük, úgy hogy a mag stabil ágyásba kerüljön. Egyesével helyezzük a magokat a földre kb 1-2 cm-es távolságban azért, hogy fejlett palántáink legyenek.

A magokra szórjunk földet max 1cm vastagon, s újból nyomjuk meg a földet óvatosan.

3-4 napig , ha átlátszó fóliával takarjuk, akkor hamarabb elindul a csírázás. Ebben az estben is naponta takarjuk ki egy pillanatra, hogy levegőzzön.

A magok csírázása nem egyformán történik. A paradicsomnak egy hét sem kell, amíg a paprika 1 hónapra kel ki.
Aki szeretne dinnyét, uborkát vagy tököt is nevelni akkor ajánlatos kis dobozba vetni egyenesen, mert ezeknek a gyökerei érzékenyebbek az átültetésnél.

A babot és répaféléket, gyökeret vessük egyenesen a helyére.
A gyökeret, sárgarépát már most elvethetjük, de a babot és céklát, burgonyát csak meleg földbe tegyük, ráérünk április - májusban.

Jó munkát kíván: Rendekné Olgi

Forrás: Ökomúzeum.hu